U Muzeju Hercegovine Trebinje sinoć 20. februara, održana je promocija knjige ,,Biblijska 1941. godina“ koja je objavljena u izdanju Književne zadužbine „Knez Miroslav Humski“.
Knjiga je sastavljena od 16 izvještaja iz Hercegovine, koji su nastali tokom Drugog svjetskog rata, a bili su u posjedu Episkopa zahumsko-hercegovačkog i primorskog Atanasija (Jevtića).
„Sada već davne 2017. godine, u Manastiru Tvrdoš meni je blaženopočivši Episkop Atanasije pokazao ovu arhivsku građu, odnosno kopije dokumenata iz Arhiva Sinoda Srpske pravoslavne crkve u Beogradu i izrazio želju da u jednom trenutku bude objavljeno. Ovo je izuzetno vrijedna građa, a godina 1941. je biblijska po veličini stradanja Hercegovine i ogromnom stradanju srpskog naroda u Hercegovini. Parohijski sveštenici su o tim događajima svjedočili, pisali dokumenta rukom ili na pisaćoj mašini, slali Sinodu Srpske pravoslavne crkve, ali ujedno i ostavili trajan svjedok o jednom teškom vremenu. U knjizi imamo i detaljne izvještaje i iz Dubrovnika, Mostara kao i ostalih mjesta kao i iz sela Hercegovine koje govore o monstruoznim zločinima koji su počinjeni“, rekao je na promociji istoričar dr Goran Komar, izveštava Radio Trebinje.
Jeromonah Teofil, nastojatelj manastira Duži, veliki poznavalac lika i djela blaženopočivšeg Episkopa Atanasija je rekao da je ova knjiga djelo od izuzetnog značaja i svjedočanstvo teškog vremena.
„Episkop Atanasije je često govorio: ‘Moje su dimenzije od Kosova do Jadovna’. Bio je veliki mučenikoljubac i sve rane našeg naroda njega su jako boljele i do posljednjeg trenutka svog života, kao veliki teolog i patrolog, pisao je i govorio o stradanju svog naroda“, rekao je jeromonah Teofil, prenosi Radio Trebinje.
Rukopise su za štampu pripremili Predrag Lozo, istoričar i Goran Komar.
Izdavanje knjige blagoslovio je Episkop zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije.
Knjiga – “Biblijska 1941. godina” izašla je u izdanju Zadužbine “Knez Miroslav Humski” i sadrži šesnaest izvještaja iz Hercegovine, koji su tokom genocida nad Srbima u NDH došli do Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve. Objava ovih izvještaja bila je želja Vladike Atanasija (Jevtića), koji je posjedovao ovih 16 od ukupno 76 izvještaja iz Zahumsko-hercegovačke eparhije i ostavio dr Goranu Komaru, vrijednom i neumornom članu ove Zadužbine. Ovo izdanje je i poziv da se pronađu i objave i drugi izvještaji kojih je ukupno 4.504.
Izvor: Eparhija ZHiP