Pjesnik čije stihove već više od pola stoljeća šapuću i mladi i stari Srbi, vrhovnik srpske poezije, Matija Bećković, bez sumnje jedno od najznačajnih imena savremene srpske poezije, gostovao je 11. avgusta 2017. godine, na Trgu od ćirilice u Herceg Novom.
„Moderni klasik“, kako ga često nazivaju, smionom orginalnošću otvorio je novu stranicu srpske lirike, ovaj put knjigom „Prahu oca poezije“. S prodornošću pogleda i snagom izraza i publici na Trgu od ćirilice govorio je svoje stihove iz knjige posvećene Petru Drugom Petroviću Njegošu Lovćenskom Tajnovidcu, a čijim pjesničkim i misaonim stazava ide decenjama.
U uvodnom slovu urednik Trga od ćirilice, kritičar Želidrag Nikčević kazao je da pjesništvo Matije Bećkovića prožima ideju ove manifestacije, i to u vremenu koje nije sklono poeziji i duhovnosti.