Овај празник новијег датума којим се у школама прославља музика, даје још једну прилику да се о њој више говори.
Управо тим поводом гост „Светигоре“ је био ђакон Михаило Лазаревић, диригент хора Српског пјевачког друштва „Јединство“ 1839. из Котора и директор ЈУ Школе за основно и средње музичко образовање „Вида Матјан“ из Котора.
„Није на одмет да више дана у години посветимо музици и да будемо више присутни у животима људи, те да доносимо поруке мира, толеранције и љубави. Да доносимо васпитно – образовне поруке свима који се и активно и пасивно баве музиком, јер музика је свакако саставни дио наших живота, хтели ми то или не. Треба скренути пажњу на квалитетну музику, а посебно у дан празника музике“, каже ђакон Михаило.
Поменувши музичке бајке, које су се овога мјесеца нашле у програму КИЦ „Будо Томовић“, а које представљају репертоар средњих музичких школа из Никшића „Дара Чокорило“ и Подгорице „Васа Павић“, каже да су то веома значајни музички подухвати који га као музичара веома радују, те да они представљају наставак традиције извођења опера за дјецу, који је започет у Котору шездесетих година прошлог вијека, од стране оснивача которске музичке школе, Виде Матјан.
„То све није чудно да се дешава баш у Црној Гори. Ми се само враћамо неким традицијама и вредностима које су код нас постојале.Те музичке бајке су биле и писане и рађене и од наших стваралаца, својевремено шездесетих година наш оснивач школе, по којој она носи име – Вида Матјан је писала музичке бајке, за ученике тадашње музичке школе у Котору. Та музичка бајка се звала Бесана шумска ноћ. Такође је компоновала и оперу Рибар и рибица, дечију.
Ђакон Михаило најављује да ће и музичка школа из Котора на јесен и зиму бити у прилици да се публици представи опером „Бесана шумска ноћ“ коју ће радити у копродукцији са Музичком академијом на Цетињу, те и на тај начин оживјети дјело Виде Матјан, чије име носи.