Ovaj praznik novijeg datuma kojim se u školama proslavlja muzika, daje još jednu priliku da se o njoj više govori.
Upravo tim povodom gost „Svetigore“ je bio đakon Mihailo Lazarević, dirigent hora Srpskog pjevačkog društva „Jedinstvo“ 1839. iz Kotora i direktor JU Škole za osnovno i srednje muzičko obrazovanje „Vida Matjan“ iz Kotora.
„Nije na odmet da više dana u godini posvetimo muzici i da budemo više prisutni u životima ljudi, te da donosimo poruke mira, tolerancije i ljubavi. Da donosimo vaspitno – obrazovne poruke svima koji se i aktivno i pasivno bave muzikom, jer muzika je svakako sastavni dio naših života, hteli mi to ili ne. Treba skrenuti pažnju na kvalitetnu muziku, a posebno u dan praznika muzike“, kaže đakon Mihailo.
Pomenuvši muzičke bajke, koje su se ovoga mjeseca našle u programu KIC „Budo Tomović“, a koje predstavljaju repertoar srednjih muzičkih škola iz Nikšića „Dara Čokorilo“ i Podgorice „Vasa Pavić“, kaže da su to veoma značajni muzički poduhvati koji ga kao muzičara veoma raduju, te da oni predstavljaju nastavak tradicije izvođenja opera za djecu, koji je započet u Kotoru šezdesetih godina prošlog vijeka, od strane osnivača kotorske muzičke škole, Vide Matjan.
„To sve nije čudno da se dešava baš u Crnoj Gori. Mi se samo vraćamo nekim tradicijama i vrednostima koje su kod nas postojale.Te muzičke bajke su bile i pisane i rađene i od naših stvaralaca, svojevremeno šezdesetih godina naš osnivač škole, po kojoj ona nosi ime – Vida Matjan je pisala muzičke bajke, za učenike tadašnje muzičke škole u Kotoru. Ta muzička bajka se zvala Besana šumska noć. Takođe je komponovala i operu Ribar i ribica, dečiju.
Đakon Mihailo najavljuje da će i muzička škola iz Kotora na jesen i zimu biti u prilici da se publici predstavi operom „Besana šumska noć“ koju će raditi u koprodukciji sa Muzičkom akademijom na Cetinju, te i na taj način oživjeti djelo Vide Matjan, čije ime nosi.