U okviru manifestacije “Dani Mitropolita Amfilohija”, koja se od 27. oktobra održava u Podgorici i na Cetinju, večeras, 1. novembra, održana je tribina na temu: “Uticaj Njegoševog djela na Mitropolita Amfilohija”, na kojoj su govorili Episkop pakrački i slavonski g. Jovan, dr Siniša Jelušić i mr Milorad Durutović.
Kao i prethodne tribine, i ova je održana u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, sa početkom u 19 časova, a moderator programa bio je protojerej-stavrofor Gojko Perović, arhijerejski namjesnik podgoričko-kolašinski.
Otac Gojko je uveo sve prisutne u poslednje veče manifestacije, rečima da ova tema sublimira teme svih prethodnih večeri.
Preosvećeni Episkop Jovan je uvodno slovo počeo riječima: “Ne znam koliko će se ovaj pobožni i zvanični uvod složiti sa onim što ću ja imati da kažem na ovu temu, a tema je pjesništvo Mitropolita Amfilohija u kontekstu savremene svjetske umjetnosti.”
Vladika je podsjetio na film Vima Vendersa “Alisa u gradovima”, rekavši da je taj film je snimljen sedamdesetih godina, ako se ne varam, po scenariu Handkeovom i predočava onaj kontekst u kome je nastala ova zbirka koja, manje-više, sadrži u sebi sve ono što je Mitropolit Amfilohije napisao od poezije. On je takođe iznio da je osnovna teza njegovog predavanja ta da poezija Mitropolita Amfilohija potpuno spada u tokove savremene evropske umjetnosti 70-ih i 80-ih godina, više 80-ih godina, a da samo tematski i svojim subjektom, onim o čemu piše, djelimično spada u klasičan tok srpske poezije.
Vladika Jovan je rekao da su i djela Mitropolita Amfilohija, a i Njegoševa djela slična po tome što se ne oslanjaju na postojeće forme, ili bilo koji strogo omeđeni diskurs: ”Njegoš je, sa svim formama kojima se on bavio, eksplozija u srpskoj književnosti, ali pogotovo u delu jednog crkvenog čoveka. Isto tako i ona vendersovska putopisna poezija Mitropolita Amfilohija jeste suštinski jedna potpuno neočekivana, malo i nezvana forma, ali budimo iskreni, i kada se Dostojevski pojavio, nije njega baš crkvena javnost u Rusiji dočekala sa najvećih razumevanjem.”
Nećeš zažaliti, ne pretvaraš se,
Umetnost lutanja nije ti strana.
Ustrajaćeš u raspuklinama vremena, osmatrajući površinu mora kojim si sto puta plovio.
Mr Milorad Durutović je na pitanje oca Gojka koliko su danas aktuelni Njegoš i Mitropolit Amfilohije, prvo naglasio da je ovo susretanje naša duhovna obaveza, kao i da dovršimo “krov naše duhovnosti”. ”Upamćeno je kako je godine 1925. Sveti Vladika Nikolaj na vrhu Lovćena rekao „Evo nas na krovu srpske države, na koljena Vaše Veličanstvo“. Kralj Aleksandar je kleknuo na koljena, a mi tek treba da to zaslužimo”, rekao je.
“Tema večerašnjeg razgovora na neki način djeluje očigledno i samorazumljivo”, rekao je i naglasio da zapravo dolazimo do potpuno suprotnog, da je pitanje može li se na ovu temu govoriti bez jednog multidisciplinarnog naučnog skupa. On je markirao nekoliko smjerova iz kojih možemo sa više pažnje da ispitamo prirodu ovog duhovnog i intelektualnog svojstva.
“Vladika Amfilohije i Njegoš jesu noseći stubovi našeg pravoslavnog i nacionalnog integralizma”, naglasio je Milorad Durutović.
Dr Siniša Jelušić je podsjetio da ove godine obilježavamo dva vijeka Dostojevskog, te da nije zgorega pomenuti i ovo ime, čijim djelima je Mitropolit Amfilohije bio duboko potresen tokom studentskih dana, ali večerašnje usmjerenje je svakako na Njegoša, kojim je Mitropolit bio potpuno ispunjen do poslednjeg dana.
On je naglasio da ne može da se govori o uticaju Njegoša, da to nije dovoljno precizan termin, jer se ovdje radi o jednoj egzistencijalnoj identifikaciji. “U mnogim slučajevima, Mitropolit postaje sam Njegoš”, rekao je i dodao da se i u samom jeziku mou pronaći dubinske analogije među njima dvojcom.
Dr Jelušić je podsjetio i na Mitropolitove riječi da je nama danas Njegoš bitan ništa manje, ako ne i više nego u prošlosti. “To su riječi koje treba prihvatiti sa najvećom ozbiljnošću i pokušati ih promisliti. Zbog toga ima smisla pitati što je to ono odlučujuće u Njegošu za danas čime se sa Njegoševim podstrekom imao suočiti Mitropolit”, rekao je i dodao da je poznato da Njegoš ima proročko osjećanje Kosova prije svega, kao i sveukupnog zbivanja svoga vremena.
”Najdublja analiza pjesničke apofatike data je u kratkoj pjesmi Njegoševoj ”Crnogorac Svemogućem Bogu”, a takođe vrlo originalno, novo i izuzetno dubinsko tumačenje pjesme koja je posvećena Ljubi Šturu, u kojoj je Mitropolit Amfilohije pokazao najveće domete u tumačenju metafizičkih dimenzija (riječ je o hrišćanskoj metafizici), jedne književne tvorevine”, zapazio je profesor Jelušić.
Tijana Lekić
foto: Lazar Šćekić