У оквиру манифестације “Дани Митрополита Амфилохија”, која се од 27. октобра одржава у Подгорици и на Цетињу, вечерас, 1. новембра, одржана је трибина на тему: “Утицај Његошевог дјела на Митрополита Амфилохија”, на којој су говорили Епископ пакрачки и славонски г. Јован, др Синиша Јелушић и мр Милорад Дурутовић.
Као и претходне трибине, и ова је одржана у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, са почетком у 19 часова, а модератор програма био је протојереј-ставрофор Гојко Перовић, архијерејски намјесник подгоричко-колашински.
Отац Гојко је увео све присутне у последње вече манифестације, речима да ова тема сублимира теме свих претходних вечери.
Преосвећени Епископ Јован је уводно слово почео ријечима: “Не знам колико ће се овај побожни и званични увод сложити са оним што ћу ја имати да кажем на ову тему, а тема је пјесништво Митрополита Амфилохија у контексту савремене свјетске умјетности.”
Владика је подсјетио на филм Вима Вендерса “Алиса у градовима”, рекавши да је тај филм је снимљен седамдесетих година, ако се не варам, по сценариу Хандкеовом и предочава онај контекст у коме је настала ова збирка која, мање-више, садржи у себи све оно што је Митрополит Амфилохије написао од поезије. Он је такође изнио да је основна теза његовог предавања та да поезија Митрополита Амфилохија потпуно спада у токове савремене европске умјетности 70-их и 80-их година, више 80-их година, а да само тематски и својим субјектом, оним о чему пише, дјелимично спада у класичан ток српске поезије.
Владика Јован је рекао да су и дјела Митрополита Амфилохија, а и Његошева дјела слична по томе што се не ослањају на постојеће форме, или било који строго омеђени дискурс: ”Његош је, са свим формама којима се он бавио, експлозија у српској књижевности, али поготово у делу једног црквеног човека. Исто тако и она вендерсовска путописна поезија Митрополита Амфилохија јесте суштински једна потпуно неочекивана, мало и незвана форма, али будимо искрени, и када се Достојевски појавио, није њега баш црквена јавност у Русији дочекала са највећих разумевањем.”
Нећеш зажалити, не претвараш се,
Уметност лутања није ти страна.
Устрајаћеш у распуклинама времена, осматрајући површину мора којим си сто пута пловио.
Мр Милорад Дурутовић је на питање оца Гојка колико су данас актуелни Његош и Митрополит Амфилохије, прво нагласио да је ово сусретање наша духовна обавеза, као и да довршимо “кров наше духовности”. ”Упамћено је како је године 1925. Свети Владика Николај на врху Ловћена рекао „Ево нас на крову српске државе, на кољена Ваше Величанство“. Краљ Александар је клекнуо на кољена, а ми тек треба да то заслужимо”, рекао је.
“Тема вечерашњег разговора на неки начин дјелује очигледно и саморазумљиво”, рекао је и нагласио да заправо долазимо до потпуно супротног, да је питање може ли се на ову тему говорити без једног мултидисциплинарног научног скупа. Он је маркирао неколико смјерова из којих можемо са више пажње да испитамо природу овог духовног и интелектуалног својства.
“Владика Амфилохије и Његош јесу носећи стубови нашег православног и националног интегрализма”, нагласио је Милорад Дурутовић.
Др Синиша Јелушић је подсјетио да ове године обиљежавамо два вијека Достојевског, те да није згорега поменути и ово име, чијим дјелима је Митрополит Амфилохије био дубоко потресен током студентских дана, али вечерашње усмјерење је свакако на Његоша, којим је Митрополит био потпуно испуњен до последњег дана.
Он је нагласио да не може да се говори о утицају Његоша, да то није довољно прецизан термин, јер се овдје ради о једној егзистенцијалној идентификацији. “У многим случајевима, Митрополит постаје сам Његош”, рекао је и додао да се и у самом језику моу пронаћи дубинске аналогије међу њима двојцом.
Др Јелушић је подсјетио и на Митрополитове ријечи да је нама данас Његош битан ништа мање, ако не и више него у прошлости. “То су ријечи које треба прихватити са највећом озбиљношћу и покушати их промислити. Због тога има смисла питати што је то оно одлучујуће у Његошу за данас чиме се са Његошевим подстреком имао суочити Митрополит”, рекао је и додао да је познато да Његош има пророчко осјећање Косова прије свега, као и свеукупног збивања свога времена.
”Најдубља анализа пјесничке апофатике дата је у краткој пјесми Његошевој ”Црногорац Свемогућем Богу”, а такође врло оригинално, ново и изузетно дубинско тумачење пјесме која је посвећена Љуби Штуру, у којој је Митрополит Амфилохије показао највеће домете у тумачењу метафизичких димензија (ријеч је о хришћанској метафизици), једне књижевне творевине”, запазио је професор Јелушић.
Тијана Лекић
фото: Лазар Шћекић