Везе између Цетињске и Карловачке Митрополије су бројне и нераскидиве

Везе између Цетињске и Карловачке Митрополије су бројне и нераскидиве

Поводом јубилеја, 240 година хиротоније Светог Петра Цетињског за Митрополита црногорског и брдског и Егзарха свештеног трона пећког и 230 година славне Карловачке богословије, у Сремским Карловцима боравила је делегација из Митрополије црногорско-приморске и Цетињске богословије.

Конзул Невенка ЋировићУ години значајних датума, како за Црну Гору тако и за Србију и знамениту школску установу, у Сремским Карловцима била је и генерална конзулка Црне Горе у Генералном конзулату у Србији, г-ђа Невенка Ћировић која је казала да јој је част што представља савремену Црну Гору у Сремским Карловцима у којима је прије 240 година хиротонисан Свети Петар Цетињски:

„Свети Петар Цетињски је једна од најзначајнијих личности Црне Горе, посебно када се има у виду вријеме његове владавине и оно што се дешавало након његовог упокојења. Сваки дан је прилика да се сјетимо Светог Петра Цетињског, једног од династа династије Петровић, која је обиљежила историју Црне Горе.  Свети Петар Цетињски био је и духовни и световни поглавар Црне Горе. Јединство између духовне и свјетовне власти било је нешто што се није доводило у питање тада, јер су државе у то вријеме имале ту врсту устројства.

Свети Петар Цетињски је неко ко нас је као народ понајбоље познавао. Свети Петар Цетињски је свој народ волио више од себе. Самим тим што га је волио више од себе, знао је све његове врлине, али је знао и све његове мане. Знао је често да се наљути на нас и у посланицама Светог Петра Цетињског, можемо да нађемо савремену Црну Гору, у ономе што је он тада писао. Зашто је важно да се сјетимо Светог Петра Цетињског и као духовног и као свјетовног поглавара? Зато што је заиста бринуо о духу свог народа, о одржавању његове духовне снаге и оних витешких врлина. А, знамо да нам је једном отписао да не може више међу нама да буде, да је љут на нас, да не може да гледа оно што радимо једни другима, и да се тада осамио и одвојио од Црне Горе. Но, он без ње није могао. Када говоримо данас о Црној Гори као земљи која треба да постане земља владавине права, или правна држава у пуном смислу, онда никако не смијемо да заборавимо да је Свети Петар Цетињски својом Стегом, први који је Црну Гору почео да поставља и гради. Он је први који је поставио темеље Црне Горе као организоване правне државе,  која ће почивати на правним тековинама“, подсјетила је Ћировић.

Свети Петар Цетињски поставио је темеље Црне Горе као правне државе

„У Стези Светог Петра Цетињског и у правним списима које је он оставио, постоји заправо темељ онога на чему данас почива правна држава Црне Горе, као држава њених грађана који су једнаки. Оно што сам негдје искуствено доживела у Сремским Карловцима као генерална конзулка Црне Горе, јесте да сам се сусрела са великим бројем екскурзија наше дјеце у завршним разредима основне школе, средњих школа мање. Често знамо да се сретнемо или на Тргу у Сремским Карловцима. Дешавало и да их позовемо да их уведемо у генерални конзулат Црне Горе, да када оду кући знају да су и на том мјесту имали парче своје земље. Јер, генерални конзулат јесте заправо комад Црне Горе у Сремским Карловцима.

Врло важно би било када се долази у Сремске Карловце, да се дјеци организује заправо посјета цркви у којој је Свети Петар Цетињски хиротонисан, и да им се објасни историјски аспект владавине Светог Петра Цетињског. Дјеца уче историју, уче кроз историју о Светом Петру Цетињском као духовном и световном поглавару, као о поглавару који је успоставио Црну Гору као правну државу, организовану, државу са институцијама. Треба да знају, да када дођу у Сремске Карловце неких стотинак метара од мјеста која они посјећују у Сремским Карловцима се заправо налазе дубоки трагови Светог Петра Цетињског, једног од најзаслужнијих за то што Црна Гора постоји данас као слободна земља и да дјеца искуствено могу да виде и сазнају да је ту боравио онај, који је Црну Гору предводио у неком од најтежих битака за слободу од војних непријатеља.

240 година од устоличења хиротоније Светог Петра Цетињског као духовног поглавара је неодвојиво од чињенице да је он био истовремено био и свјетовни поглавар Црне Горе. И да је он о Црној Гори бринуо и на један други начин, да је водио кроз врло важне борбе и да је водио и кроз унутрашње њене борбе, а Црна Гора читав живот и постојање везује за ту врсту борбе. За нашу земљу везује се вјечита борба за слободну, за љепшу, за бољу, за праведнију Црну Гору, јер увијек може и љепше и боље и праведније. У том смислу мени је заиста додатна част да у години оваквог јубилеја, величине историјске какав је Свети Петар Цетињски, будем неко ко представља савремену Црну Гору у Сремским Карловцима“, поручила је Ћировић.

Професор Александар Вујовић- Везе Карловачке и Цетињске Богословије су бројне и нераскидиве:

„За светитеље Божије не постоје границе, они су ти који спајају и мјеста и градове и земље. Један од оних који спаја Црну Гору и Србију, који спаја Цетиње и Сремске Карловце јесте и Свети Петар Цетињски, највећи Црногорац у историји Црне Горе. Он је кроз своју немјерљиву и грандиозну личност спајао људе са свих страна. Стога је и велики догађај да се сјетимо и овогодишњег јубилеја и тих нераскидивих веза двије земље и градова какви су Цетиње и Сремски Карловци.

Тачно прије 240 година, тачније 13. октобра 1784. године у чин Митрополита црногорског и брдског хиротонисан је Свети Петар Цетињски, у Цркви Светих Првоврховних Апостола Петра и Павла у Сремским Карловцима.

Чин хиротонисања у присуству три архијереја обавио је митрополит Мојсије Путник.
Како тада, тако и данас Цетиње и Сремске Карловце спајају и двије древне митрополитске катедре, најзначајнијих Митрополита Српске православне цркве. У сремским Карловцима поред бројних знаменитости налази се и фелон Светог Петра Цетињског, (дио свештеничке одежде), са којим је последњи пут одслужио Свету литургију јерејског чина и честица моштију Светог Петра Цетињског у цркви Светог Петра и Павла у Сремским Карловцима.

Цетиње и Сремске Карловце спајају и двије богословске школе, Богословија Светог Петра Цетињског и Богословија Светог Арсенија Сремца, чије се мошти налазе у манастиру, немањићкој задужбини Светог Архангела Михаила у Ждребаонику код Даниловграда у Бјелопавлићима. И Свети Арсеније, други Архиепископ и просветитељ српски и васељенски, наследник Светог Саве, спаја Црну Гору и Србију, Црногорско-приморску и Карловачку митрополију. Својим светим моштима и присуством у Црној Гори, чува је, и њен је заштитник као што је и заштитник Карловачке богословије, која ове године слави свој јубилеј 230 година постојања“, казао је професор Вујовић.

Током посјете делегације Цетињске Богословије Сремским Карловцима, Александар Вујовић се сусрео са Архиепископом сирмијунским и Митрополитом сремским г. Василијем, духовним оцем и руководитељем и чуваром бројних славних светиња Срема и Фрушке Горе. Он је честитао Митрополиту Василију, као духовном оцу школе Карловачке богословије, њен 230 годишњи јубилеј и захвалио се на гостопримству Митрополиту Василију и ректору, протојереју мр Јовану Милановићу, господи професорима и ученицима.

У току разговора било је ријечи и о томе да Митрополит Василије посјети и мјесто рођења Свете Преподобне Мати Ангелине Крушедолске, у садашњој Албанији, земљи Светог Јована Владимира, Зетског краља и мученика, древни град Скадар, стару српску престоницу, постојбину Преподобне Стефаниде Скадарске Дечанске и Битољске.
Било је ријечи и о братимљењу Канина код Валоне, мјеста рођења Преподобне мати Ангелине и Крушедола гдје почивају мошти Преподобне Ангелине.
Жељу за братимљењем и успостављањем духовних и културних веза мјеста Канина и Крушедола, изразили су житељи мјеста рођења Преподобне мати Ангелине, као и православни Срби и Албанци, али и многи други људи добре воље.

Viber Image 2024 10 15 10 22 25 528

viber_slika_2024-10-13_21-05-09-472

Љубица Вукићевић
Александар Вујовић