Img 8134

Видовданска академија у Херцег Новом

Име: 23.06.2025-Vidovdanska akademija u Herceg Novom; Опис: Видовданска академија у Херцег Новом Тип: audio/mpeg

У Херцег Новом ће се у петак, 27. јуна, са почетком у 20 часова, у Дворани ”Парк” одржати Видовданска академија. Тема овогодишње Видовданске академије ће бити српске светиње на Косову и Метохији.

-Ове године ћемо по трећи пут заредом организовати свечану Видовданску академију. Прошле године смо обележили два велика јубилеја, а ове године ћемо се базирати на лепоти цркава и манастира са подручја Косова и Метохије. То ће бити и тема овогодишње академије, да прикажемо лепоту свих тих манастира, јер како кажу многи последњих дана да на Косову нема више шта да се брани, да на Косову више ништа не постоји што је српско, али управо те светиње доказују да ми имамо за шта да се боримо и да тамо итекако има још много тога што је српско, казала је у најави за Радио ”Светигора”Александра Миљанић, уредница Видовданске академије.

Видовданску бесједу изговориће протојереј-ставрофор Гојко Перовић, а у програму ће учешћа узети: појци Тијана Вучетић и Маша Миловановић, народни гуслар Горан Перовић Цуца и полазници Школе пјевања и рецитовања ”Преподобна Касија Констатинопољска” из Херцег Новог.

У склопу Видовданских свечаности биће отворена и изложба калиграфских радова.
-Биће изложба Школе калиграфије ”Архимандрит Јосиф Троповић” из Херцег Новог. Тема изложбе ће бити ”Видовдан”. Биће постављена у фоајеу Дворане ”Парк” и након академије сви који буду дошли на академију моћи ће да погледају и изложбу калиграфских радова, казала је Миљанић.

Видовданску академију организује Српска православна Црквена општина топаљско-херцегновска, а покровитељ манифестације ”Видовдански дани 2025”је Туристичка организација Херцег Нови.