U porti Hrama Svetog Jovana Vladimira na Vidovdan uveče je, u organizaciji Pravoslavne crkvene opštine Bar, održano Vidovdansko veče.
Na početku večeri obratio se protojerej Nikola Radović, potom je Vidovdansku besjedu kazivao prof. dr Dušan Krcunović, redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Nikšiću.
„Stojimo pred izborom pred kojim je bio i naš veliki knez Lazar – ‘kome li se prevoljeti carstvu, da li zemaljskom ili nebeskom? Ono što je tada Lazar učinio, to je ona vertikala za koju se mi držimo i koje se ne odričemo i koje se nećemo odreći do sudnjega dana. Jer, po toj vertikali, po toj njegovoj zavjetnoj odluci, mi pred Gospodom zadobijamo i carstvo nebesko”, kazao je protojerej Nikola Radović .
On je istakao i da “Kosovo i Metohija nije samo geografija, već je prisutno i ovđe gđe smo mi sabrani oko imena božijega, Svetog Lazara, Svetog Save, Svetog Jovana Vladimira, i na taj način pokazujemo da smo jedno sa tim stradalnim narodom na Kosovu i Metohiji”.
Ispričao je i da je nekoliko godina proveo u Kosovskoj Mitrovici oslikavajući Hram Svetog Dimitrija, te da su mu to neke od najljepših godina u životu.
“Mnogo sam zahvalan Bogu na tom daru koji mi je podario, jer sam uspio iz prve ruke da se sretnem sa Kosovom i Metohijom, od vrha do dna obilazeći sve svetinje, upoznajući sve te ljude koji tamo žive, koji su ostali. To je jedno posebno iskustvo koje bih zaista svima vama poželio. Zato treba da se trudimo da svi obilazimo naše svetinje na Kosovu i Metohiji, ljude koji tamo žive… ne toliko što ćemo mi njima pomoći, (iako im je svaka podrška značajna), nego što ćemo sami sebi pomoći. Jer, odlaskom na Kosovo i Metohiju mi se vraćamo sebi, spoznajemo se sa svojim bićem istinski, tek onda možemo da spoznamo šta jesmo i ko smo”, poručio je protojerej.
U Vidovdanskoj besjedi prof. dr Dušan Krcunović je između ostalog kazao:
“Na Kosovskom zavjetu i čuvanju kosovskog opredeljenja, izgrađen etos srpskog naroda, dakle, karakter srpskog naroda kao zavedne i duhovne zajednice, koja je u vrtlozima istorijskog vremena viteški svjedočila Božiju istinu i pravdu i čudom, sve do dana današnjeg, a tako će biti i ubuduće, opstajala”.
“Vidovdan kao dan u kome se odigrala Kosovska bitka i kao dan u kome sveštenomučenik Lazar svojim opređeljenjem za Nebesko carstvo, uspostavio Kosovski zavjet odredio je, kao što znamo, našu nacionalnu istoriju u borbi za oslobođenje i ujedinjenje i bio izvor stvaralačkog nadahnuća naše duhovne, književne i intelektualne kulture. To je ono što je opšte poznato i to je ono što manje više svi znamo. Ali tajna Vidovdanskog dana ne iscrpljuje se samo prigodnim prazničnim sjećanjem na žrtveni podvig Kneza Lazara i kosovskih vitezova, niti sjećanjem na veličanstvena pregnuća i nadahnuća kasnijih generacija nastavljača i čuvara junačkog kosovskog amaneta. Tajnu Vidovdanskog praznika se razumije u njegovoj punoći samo ako Kosovski zavjet u svom vlastitom vremenu doživimo kranje lično, kao najvlastitiju obavezu odgovora i najvlastitiju životnog svjedočenja”, poručio je prof.dr Krcunović.
U kulturno-umjetničkom programu učestovao je hor Hrama pod dirigentskim vođstvom prof. mr Maje Basarab kao i đečji hor, pod vođstvom prof. Saše Basaraba.
KUD “Sveti Jovan Vladimir” izveli su koreografiju “Metohijska žetva”.
Moderatorka programa bila je Anastasija Glavičić.
Izvor: Barinfo