Pogledaj na smirene

Čudotvorne ikone Majke Božije: Pogledaj na smirene

Ime: 29.09.2022- Ikona majke bozije -POGLEDAJ NAS SMIRENE; Opis: Pogledaj na smirene Tip: audio/mpeg

U čast Slavne Vladičice naše Bogorodice i Prisnodjeve Marije

 

Ikona zvana Pogledaj na smirene, projavila se u Pskovskoj oblasti 1420. godine na Kamenom jezeru, odakle je 16. septembra u vreme velikih nevolja, premeštena u grad Pskov.

U godinama komunističkog bezbožja skrivana je na više mesta, a više od 50 godina  je čuvala m. Teofanija, u shimi Teodora, koja je 1992. godine ikonu predala Vavedenjskoj crkvi (istoimenog bivšeg manastira) u kome je već bilo omogućeno redovno bogosluženje.

Kao datum proslavljenja ikone uzet je 29. septembar po novom, odnosno, 16. septembar po starom kalendaru.

 

Čuda

 Pred ovom ikonom verni se mole za darovanje pokajanja kako sebi tako i bližnjima; zaštita je od jeresi i raskola; pruža pomoć svima onima koji su oklevetani; ukrepljuje u veri, pomaže bolesnima i svima  nevoljnima.

 

Izobraženje

 Nemamo dovoljno dostupnih podataka o izobraženju ove čudotvorne ikone.

Po predanju živopisala ju je shimonahinja Marija, koja je strogo postila i svakodnevno se pričešćivala tokom rada na njoj.

Jedna od kopija ove čudotvorne ikone od 17. veka nalazi se u Kijevo-Florovskom, Vaznesenjskom ženskom manastiru, dok druga kopija ukrašava glavni hram kijevskog Sveto-Vavedenjskog muškog manastira.

Koliko vidimo, na ikoni je Bogomajka predstavljena u crvenoj rizi oivičenoj zlatnim porubom, ispod koje se nazire donja odežda plave boje – dok Joj se na glavi nalazi carska kruna.

Dok sedi, držeći žezal u desnoj ruci, levom rukom pridržava Bogomladenca, koji uspravno stoji na njenim kolenima;

Znamo da je žezal oznaka, simbol državne vlasti, koji ima onaj koji ga poseduje – u ovom slučaju, Vladičica, kao Carica neba i zemlje; dok je Bogomladenac, kao Sazdatelj sveta, prikazan u stojećem položaju, odeven u beli hiton  i desnom rukom miluje lice Svoje Majke, a levom rukom drži šar (kuglu), simbol sveta, kojim On, nesumnjivo kao Njegov Stvoritelj, vlada.

Ovde vidimo da Sin i Majka dele vlast, koju imaju, samom činjenicom što su simboli carske vlasti među Njima, podeljeni. Dok je žezal u ruci Majke, šar je u rukama Bogomladenca.

Time zaključujemo, da On po Svome blagovoljenju, deli vlast koju ima sa Njom, kao Vladičicom sveta. Jer ona koja se neprestano moli za rod ljudski i posreduje pred njim, pred prestolom Tvorca, dostojna je da bude Carica nebesna; ona kojoj će se obraćati svi oni kojima je potrebno smirenje, koji Joj danonoćno vapiju za pomoć – jer je neodstupna Zaštitnica i Pokroviteljka ugnjetavanih.

A same boje kojima je oslikana ova ikona, po rečima ikonopisca, su se nalazile u malim kivotima u kojima se inače čuvaju čestice ugodnika Božijih; tako je urađeno po blagoizvoljenju same Vladičice, koja se ikonopiscu, shi-monahinji Mariji, u snu javila.

I zaista, iako je prošlo više od 6 veka od kako je ikona nastala, boje na njoj su vrlo žive, postojane, kao da je ikona juče oslikana.

 

 Tropar, glas 4

 Neoboriva stena i Istočnik čudesa, javio se obraz Tvoj Vladičice; kojim od davnina zastupaš i čuvaš grad Tvoj Pskov kome si darovana, tako i danas sačuvaj nas od svih beda i nevolja, milostivo, i izbavi i spasi duše naše, kao ljubveobilna Mati.

  Elza Bibić

Literatura:
Tihomir, S. Ilijić: Veliča duša moja Gospoda, VIGZ, Beograd, 2002. g. str. 235;
Duhovno Preobraženje: Bogorodici prilježno pripadajmo – Molitve Majci Božijoj pred njenim čudotvornim ikonama, Moskva, 2015. g. str: 82, 83;