„Исушена и сувопарна, сведена на есејистику и исповедну прозу сумњиве аутентичности, књижевност је све мање кадра да продре у непокорене сфере личности и подигне устанак“ рекла је у интервјуу за радио „Светигора“ књижевница Тајна Потерјахин представљајући њен нови роман „Варошка легенда: Ђавољи тефтер“
Управо су снажни и традиционално грађени ликови оно што овај роман издваја из мноштва савремених безличних романа а књижевница сматра да управно они имају снагу која може донијети стварну промјену. „А промена света јесте једна од мисија, потенцијала и одговорности књижевности. Но, одакле промена почиње?“ пита се Потерјахин и додаје да је савремени роман најчешће исушена и сувопарна форма сведена на дневнополитичку есејистику и исповедну прозу сумњиве аутентичности.
Петарјахин истиче да се ликови у романима више порађају и граде као некада. „Заправо писац најчешће, у првом лицу, нам саопштава своја мишљења за која ће га, радије него за свет и јунаке дела, њихове дилеме и поступке, у интервјуима питати новинари“ увиђа списатељица и закључује да зато ни један роман нашег доба није потрајао у сећању јавности и читалаца довољно дуго и оправдано да постане класик.
Млада Краљевчанка истиче да је књижевност постала поље идеолошког одређења и ништа више од тога. „Читалац се затвара, ограничава и заглупљује острашћен толико да као атеиста не може признати величину Достојевског или као верник волети Бодлера“ увиђа Тајана и додаје да је књижевност претворена у збирку памфлета осредње убедљивости а човек, који једини има способност да мењајући своју суштину промени свет заправо гурнут у страну.
Роман „Варошка легенда: Ђавољи тефтер“ изашао је у издању Дерете и доступан је у књижарама широм Црне Горе.