Otac Jovan Plamenac

Otac Jovan Plamenac: „Dok mene optužuju nizašta mediji mediji ćute o devastaciji Njegoševog grob na Lovćenu, gaženju njegovog amaneta i osnovnih civilizacijskih normi“

Ime: 10. 11. 2020 Otac Jovan Plamenac; Opis: Dok mene optužuju nizašta mediji mediji ćute o devastaciji Njegoševog grob na Lovćenu, gaženju njegovog amaneta i osnovnih civilizacijskih normi Tip: audio/mpeg

„Događaj u Brčelima, koji je uzburkao javnost, i banalne optužbe na moj račun bile su samo onaj snijeg koji je pao kako bi svako pokazao svoj trag. U Crnoj Gori, koja je sada bure baruta, potrebna je samo jedna ovako banalna iskra, i događaj koji u nekom normalnom vremenu i društvu ne bi bio ni primijećen, da se pokrene čitava lavina osuda na moj račun“- kazao je protojerej Jovan Plamenac paroh barski komentarišući svoje privođenje na Mitropovdan u barsku policiju.

Otac Jovan kaže da sam događaj nije predstavljao ništa neobično ali je bio inicijalna kapisla koja je otvorila priču realnosti i stvarnosti današnje Crne Gore.

Govoreći o svom pretku Mitropolitu Arseniju (Plamencu) otac Jovan kaže da je on živio u osamnaestom vijeku i tri godine bio na tronu Cetinjskih Mitropolita u ono teško vrijeme slično ovom današnjem.

To je bilo vrijeme koje je rodilo ovo vrijeme, vrijeme sukoba između Crnogoraca, borbe za prevlast, za prvenaštvo“- kaže otac Jovan.

On naglašava da je priveden u policiju bez dokaza da je napravio krivično djelo.

Nije podignuta čak ni optužnica protiv mene i mog sina Krsta, i pitanje je da li će uopšte biti podignuta, a mediji su me već osudili da sam devastirao grobnicu svog pretka. Ti isti mediji ćute o devastaciji Njegoševog grob na Lovćenu, gaženju njegovog amaneta i osnovnih civilizacijskih normi“- kaže otac Jovan.

Upoređujući ovo vrijeme u kojem je živio Mitropolit Amfilohija sa vremenom Svetog Petra Cetinjskog otac Jovan kaže da je Mitropolitov život bio teži od života Svetog Petra Cetinjskog, koji je otišao iz ovog života sa željom da izmiri Bajičane i Donjokrajce.

Nažalost, naš Mitropolit je otišao sa spoznajom da je Crna Gora duboko podijeljena. Dan pred upokojenje Mitropolita Amfilohija, kada se već bilo pogoršalo njegovo zdravstveno stanje, zaspao sam da malo odmorim preko dana i sanjao Mitropolita kako ulazi kroz jedna kamena vrata. Sjeo je na jednu nisku stolicu, ja sam čučnuo pored njega i ljubio mu ruku i plakao…plakao…plakao….plakao kao malo dijete. A on mi je čvrsto stegao ruku kao što je to radio kada daje blagoslov. Tada sam se probudio.“- kaže otac Jovan.

Grupa koja sebe zove ,,Seljani“ sa komitskim maskama upala je u subotu večeu manastir Brčeli kako bi optužili sveštenika Jovana Plamenca da hoće da navodno hoće da opljačka grobnicu svog pretka Mitropolita Arsenija Plamenca.

Ovim povodom oglasio se i Episkop dioklijski g. Metodije koji je kazao da je u vrijeme kada je naša Crkva u žalosti za blaženog spomena Mitropolitom Amfilohije, nepotrebno dizanje tenzija zbog radova na grobnici mitropolita Arsenija Plamenca u manastiru Gornji Brčeli, te da će sve biti završeno s Božjim blagoslovom i u saglasju sa zakonima države Crne Gore.

Slobodanka Grdinić