Косметска кандила

Видовданска „Косметска кандила“

Име: 02. 07. 2022-KOSMETSKA KANDILA-Vidovdan 2022; Опис: Видовданска ,,Косметска кандила“ Тип: audio/mpeg

Предвођени Српским Патријархом Срби прославили 633 Видовдан у Грачаници и на Газиместану

 

Патријарх Порфирије: „Свети Лазар је наше ухо, светиње косовско-метохијске су наш ум“

Кад год дођемо овде, дошли смо к себи, вратили смо се себи, јер ово место Косово и Метохија јесу место нашега рођења. Овде смо поникли, овде смо се родили, овде смо се родили за Христа, родили смо се за Цркву Његову, за Јеванђеље Његово. Овде смо добили своје име, овде смо добили свој печат, родили смо се за систем вредности који је другачији много од оних који нас окружују, који хоће да нам се наметну, који нас саплићу. Родили смо се овде за систем вредности Јеванђеља, истакао је Његова светост Патријарх српски г. Порфирије на Видовдан, 28. јуна 2022. године у манастиру Грачаница.

 

На Видовдан, 28. јуна 2022. године, Његова светост Патријарх српски г. Порфирије служио је Свету архијерејску литургију у манастиру Грачаница.

Грачаница Видовдан

Његовој светости саслуживали су Његово блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован, Високопреосвећена господа Митрополити дабробосански Хризостом и црногорско-приморски Јоаникије, Преосвећена господа Епископи врањски Пахомије, милешевски Атанасије, рашко-призренски Теодосије, пакрачко-славонски Јован, тимочки Иларион, аустралијско-новозеландски Силуан, будимљанско-никишћки Методије, захумско-херцеговачки Димитрије, стобијски Давид и марчански Сава, a уз молитвено присуство многобројног вјерног народа.

У својој архипастирској беседи, Патријарх Порфирије је рекао да је данас пред Грачаницом сабран читав наш православни  српски народ. Сви су овде данас сабрани кроз свету Литургију, кроз молитву, кроз благодат Божију. Када благодат сабира, чак и онда када смо разасути на све стране, ми не само да смо једно, него смо и на једном месту, јер то једно место зове се Христос.

У наставку своје бесједе, Првојерарх Српске православне цркве рекао је да када год дођемо на овај дан у свету Грачаницу, кад год у било ком тренутку ходочастимо до Високих Дечана, до Пећке Патријаршије, до Богородице Љевишке, кад год смо овде, на овом месту, на нама се остварују слике, али и лик сина из приче о блудном сину, испуњавају се речи јеванђелисте на нама које гласе: Изгубљен беше и нађе се. И ми кад год смо овде, на овом месту знамо да где год да смо били, колико год да смо се удаљили од овог места, изгубљени бијасмо и нађосмо се.

Кад год дођемо овде, дошли смо к себи, вратили смо се себи, јер ово место Косово и Метохија јесу место нашега рођења. Овде смо поникли, овде смо се родили, овде смо се родили за Христа, родили смо се за Цркву Његову, за Јеванђеље Његово. Овде смо добили своје име, овде смо добили свој печат, родили смо се за систем вредности који је другачији много од оних који нас окружују, који хоће да нам се наметну, који нас саплићу. Родили смо се овде за систем вредности Јеванђеља, истакао је Његова Светост.

Без Грачанице, без Видовдана, без свих светиња на Косову и Метохији, ми напросто нисмо оно што јесмо, нисмо оно на шта нас је Господ позвао. У Грачаници, у Дечанима, у Призрену, у Богородици Љевишкој, у Пећкој патријаршији ми јасно видимо ко смо. То су наше очи, Видовдан је наше око. Свети Лазар је наше ухо, светиње косовско-метохијске су наш ум. Овде видимо, овде чујемо, овде разумемо, не само нашу прошлост, не само наше порекло, него и то шта је наш циљ, зашто смо позвани у овај свет и крштени у име Свете Тројице, које је наше крајне назначење. Све то јесте тако и искључиво само због тога што је Христос извор, што је Христос извор живота, што је он корен живота и вечности, што Њим и у Њему ми јесмо што јесмо као појединци, али и као заједница, рекао је Патријарх Порфирије.

На крају Свете архијерејске литургије, Патријарх Порфирије је освештао славске дарове и преломио славски колач.

Затим се присутнима обратио и Његово преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Теодосије и рекао да смо се данас у љубави сусрели на нашем светом Косову и Метохији да обележимо празник и да потврдимо Косовски завет, који се темељи на Христовом Новом завету и Светосавском завештању и захвалио се Његовој светости на љубави и жртви и што је поучио верни народ најпре да имају љубав према Богу, љубав према ближњима и да знају шта је Косовски завет, Косово и Метохија и шта то представља за све нас.

DSC_6518

Потом је, Његова светост Патријарх српски г. Порфирије доделио Орден Мајке Девет Југовића свим мајкама са простора Косова и Метохије које имају четворо или више деце.

* * *

После светог евхаристијског сабрања, Његова светост Патријарх српски г. Порфирије у пратњи Његовог преосвештенства Епископа рашко-призренског г. Теодосија посетио је и благословио кориснике Народне кухиње Мајка Девет Југовића у порти манастира Грачаница.

* * *

На Газиместану на Видовдан, 28. јуна 2022. године, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије уз саслужење отачаствених архијереја служио је парастос косовским јунацима од Косовског боја до данас. Сабраним верницима се након парастоса обратио Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Хризостом.

 

Поздравивши Патријарха српског и браћу архијереје, као и сабрано монаштво, свештеномонаштво и свештенство, Митрополит је указао да је „Косово поље само символ великог страдања српског народа од 1389. године до дана данашњега“.

„Ево нас пред светим кнезом Лазаром као деца пред својим прадедом, дедом, оцем, да му се поклонимо и захвалимо за његову жртву. Као што је Господ изашао на Голготу Својом вољом, драговољно, да би страдао, био разапет ради спасења света, тако је и свети кнез Лазар изашао на поље Косово са својом војском, да би управо овде жртвовао себе за оно што ми данас јесмо – српски народ. Народ који слави Христа Спаситеља, народ који слави ону веру, онај Крст Часни и слободу златну за коју су се кнез Лазар и његова војска борили“, рекао је Митрополит Хризостом.

„Ми смо овде данас да обновимо свој завет, Косовски завет ‘земаљско је за малена царство а Небеско увек и довека’ „, рекао је Митрополит и подсетио на речи св. Василија Великог да „могу све да нам отму али Царство Небеско и Бога у Кога верујемо и Кога исповедамо – нико нам не може отети или забранити“. Његово Високопреосвештенство је подсетио и на речи Патријарха српског данас у Грачаници – да је свети Кнез Лазар српском народу поручио да тежимо ономе што је вечно и непролазно, а то је Христос Господ.

Сећамо се данас и свих оних који су страдали после њих под истим тим заветом, попут св. мученика Вукашина из Клепаца рекао је Митрополит у наставку и додао да је „тај исти завет он понео одавде са Косова, као и они који су страдали широм Херцеговине, Босне, Лике, Далмације, Хрватске, па све до данашњих дана“. Срби се управо у том Завету и обнављају и сједињују са Оним који је на Голготи дао Себе да се разапне, нагласио је Високопреосвећени.

„И када смо страдали и били на Голготи, на вису, никада нисмо веру изгубили у победу – то је оно што је красило управо потомство св. кнеза Лазара до дана данашњега“, нагласио је Митрополит Хризостом, који је додао да треба да будемо јаки, верни и одани Христу Господу као што је био свети српски кнез.

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије стигао је у навечерје Видовдана, 27. јуна у поподневним часовима у манастир Грачаницу.

Патријарха Порфирија у манастиру Грачаница дочекао је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Теодосије, монаштво, свештенство и многобројни верни народ. Свечаном дочеку присуствовали су Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован, Високопреосвећена господа Митрополити дабробосански Хризостом и  црногорско-приморски  Јоаникије, Преосвећена господа Епископи милешевски Атанасије, тимочки Иларион, аустралијско-новозеландски Силуан и стобијски Давид.

У пратњи Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија је Његово Преосвештенство Епископ марчански г. Сава, викар Његове Светости.

Након свечаног дочека у манастиру Грачаница, Патријарх Порфирије обишао је манастирску цркву, а затим је благословио присутни верни народ. Након свечаног дочека у манастиру Грачаница, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије присуствовао је заједно са отачаственим архијерејима Видовданској песничкој вечери у порти манастира Грачаница, у понедељак, 27. јуна 2022. године.

 

Видовданске књижевне награде уручене су овом приликом овогодишњим добитницима у порти манастира Грачаница током традиционалног „Видовданског песничког бденија”.

Песник Слободан Зубановић је добитник књижевне награде „Златни крст кнеза Лазара“. Награда „Грачаничка повеља” додељења је Ђорђу Нешићу. „Кондир Косовке девојке” Даници Вукићевић, а „Перо деспота Стефана Лазаревића” Петру Матовићу.

Професорка Филозофског факултета у Приштини (Косовској Митровици) Валентина Питулић је уручила „Златни крст кнеза Лазара” песнику Слободану Зубановићу из Београда.

“Следеће године славим 50 година од издавања моје прве књиге, ово ми је права потврда о томе шта сам постигао. Видовдан је посебан дан за српски народ. Он садржи у себи име које ја носим, ​​то је Слободан од именице слободе. Видовдан се налази се на врху степеница нашег историјског памћења“, рекао је Зубановић за РТВ Ким.

Обраћајући се публици у грачаничкој порти, он је навео да “прима ово књижевно признање са великом чашћу”.

„Видим да су људски животи и прилике у којима живимо све нестварнији. Када се реч човек, све чудније изговара и када на крају наше писање и певање постају једна једина страна стварности, огледало дана пред којим стојимо сваког јутра, надам се да ће се свет вратити себи, а сви људи испунити разлог свог доласка на свет“, рекао је Зубановић.

Песнику „Грачаничку повељу” Ђорђу Нешићу из Бијелог Брда код Осијека уручио је новинар, песник и директор Дома културе „Грачаница” Живојин Ракочевић.

„Када неко добије повељу, онда добија дар који га обавезује да његов рад буде постојан, поготово када то вуче вертикалу од краља Милутина и манастира Грачанице“, рекао је Нешић за РТВ Ким.
Он је додао да је први пут у посети Косову и осврнуо се на значај Видовдана.

“Видовдан, као део Косовског завета, уз Светосавски завет, чини језгро српске културе. То је један од централних података и догађаја који нам помаже да опстанемо у овим тешким временима. Времена никада нису била лака, ни онда када се почео славити Видовдан, ни сада када смо одмакли неколико стотина година од тог историјског међашког датума“, навео је Нешић.

Награду „Перо деспота Стефана Лазаревића” песнику Петру Матовићу из Пожеге уручио је уредник књижевног програма Дома културе „Грачаница” Жарко Миленковић.

„Јако ме обрадовала вест да сам добитник ове награде из разлога што је деспот Стефан Лазаравић један од наших најбољих књижевника из периода средњег века. Аутор Слова љубве и данас нас опомиње колико су љубав и праштање важни да се суштински хришћанизујемо“, рекао је. Матовић.

Косовка девојка Маријана Симић је уручила „Кондир Косовке девојке” песникињи из Београда Даници Вукићевић.

Након додела видовданских књижевних награда стихове су говорили песници са Косова и Метохије и из других делова Србије.

Манифестацију је употпунио Биг Бенд РТС-а под вођством Филипа Булатовића.

Видовданском песничком бдењу у порти манастира Грачаница присутвовали су Његова светост Патријарх српски г. Порфирије заједно са отачаственим архијерејима, директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, представници локалних институција и други.

Ова манифестација је први пут одржана 1989. године у време обележавања 600 година Косовског боја. Овогодишње „Видовданско песничко бденије” било је 32. по реду.

 

Видовдански поклон од Бранке Зечевић и Максима Војводића пјесма „Хиљаду Видовдана“

Кад се на Видовдан споје традиција, духовност, љепота, младост и тежња за очувањем Косовског и Ловћенског завјета, сабрани у двоје младих људи Бранки Зечевић и Максиму Војводићу, настане пјесма „Хиљаду Видовдана“, коју прати и предивни спот пун симболике, који плијени љепотом.

Пјесма „Хиљаду Видовдана“ премијерно је приказана и објављена на yu tube каналу у навечерје 633. Видовдана и већ је постала хит.

Бранка Зечевић и Максим Војводић су свој видовдански поклон српском роду, ову дивну пјесму, представили на таласима Радија „Светигора“.

„Пјесма је настала спонтано у претходних мјесец дана и њоме је крунисано Максимово и моје дугогодишње пријатељство. Текст је написао Александар Тошић из Пљеваља, музику и аранжман Александар Ковачевић из Београда, док је спот урадио Иванград студио” -каже Бранка.

Максим додаје да је веома захтјеван посао урадити једну овакву пјесму, али да је јако задовољан како је пјесма на крају испала: ,,Вишечасовно снимање у студију у Београду, скоро цио дан је трајало снимање спота, вриједјело је јер је наш циљ био подизање националне свијести код нашег народа.“ –
Бранка и Максим су говорили и о томе шта за њих лично значи Видовдан и Косовски завјет који чувају и свједоче на сваком свом кораку. Пјесма „Хиљаду Видовдана“ је њихов завјет да ће трајати Кососвки завјет, да ћете га они лично и генерације младих као што су они, који су нам на понос, чувати и преносити са кољено на кољено.

Бранка каже да посебно воли да посјети Грачаницу и да воли да обилази Свету српску земљу, док Максим каже да посебно воли да посјети Газиместан.

Бранка Зечевић, коју посебно памтимо по пјесми „Светиње“ и „Ђедов завјет“, испричала је како њени почеци пјевања потичу још са часова вјеронауке при подгоричком Саборном храму, док јој је једна од жеља да сними неке од пјесама Ксеније Цицварић.

Максим Војводић, награђивани гуслар, један од оних сјајних младића из Гимназије у Даниловграду, који се боре за ћирилицу и традицију, сада студент историје, члан Гусларског друштва ,,Војвода Мина Радовић“, Изворне групе „Пече“ као и Фолклорног ансамбла „Црна Гора“, води школу гусала ,,Свети Ђорђе“ у Никшићу и један је од предавача у школи гусала „Војвода Мина Радовић“, каже да његова љубав према гуслама потиче од његовог рођења.

Видовдан није сјећање, Видовдан је живи живот, а Максим и Бранка и сви ми се завјетујемо на овај 633. Видовдан да ћемо:

„по Косову опет божур брати једног дана
ако треба чекаћемо и хиљаду Видовдана“.

 

О Видовдану Милица Миловић нам поклања пјесму “О Видову дану“

За Видовдан љета Господњег 2022. Милица Миловић из Подгорице свима нама који славимо завјетни празник српског народа-Видовдан поклања пјесму “О Видову дану“ за коју је написала текст и музички аранжман.
Аудио продукцију је радио Никола Ђуровић, док су спот урадили Марија и Никола Шкулетић који су за потребе ове пјесме кадрове снимили на Косову чиме су нас све посебно обрадовали.

О Видову дану
На Газиместану
Ако треба чекаћемо
Још хиљаду Видовдана

 

И догодине у Грачаници
И догодине на Газиместану

Слободанка Грдинић